Crespí Nicolau, Joan

Tornar al llistat

Campanet, 11/03/1903
Prev. 01/01/1926
Def. 01/01/1988
Fou ordenat prevere l’any 1926 i nomenat Vicari de Bunyola, passà uns anys com Vicari de Valldemossa i dia 01.08.1928 fou nomenat Vicari a Santa Catalina, on es radicalitzà fortament en política. Dia 23.11.1933 encapçala la carta que es dirigeix a José Antonio, fundador de la Falange i rep l’encàrrec de fundar-la a Mallorca. El 1934 funda el Sindicato Regional Autónomo de Obreros de la Producción y Distribución de Baleares. Dia 19.07.1936 després de dir Missa a Ca’l Marquès de la Torre pels falangistes, surt, armat, amb ells al carrer significant-se per la seva radicalitat. L’any 1938 fou detingut i processat per radical, acusat de preparar un complot contra Alfonso de Zayas, condemnat a presó, hi restà dos anys. Se secularitzà i passà a viure a Barcelona, on treballava com a tramviari. GEM. IV, 199 Massot E. Societat pàg. 280. Darder C0638.