Cortès Segura, Manuel

Tornar al llistat

Palma, 18/12/1868
Prev. 09/03/1895
Def. 06/08/1952
Fou ordenat prevere dia 09.03.1895 Dia 23.01.1894 havia fet Títol de Patrimoni. Començà l’exercici ministerial com capellà auxiliar a La Soledat fins que l’any 1898 fou nomenat Ecònom de Pòrtol. Bé treballà perquè les Religioses Franciscanes s’establissin allà (09.09.1903). Fou col·laborador de l’obra del Diccionari de Mn. Alcover. L’any 1906 passà a exercir el ministeri a la Illa de La Gomera (Canàries), perquè trobava que els capellans xuetes no eren massa ben vistos pel clergat mallorquí. Allà fou nomenat Regent de la parròquia de San Andrés, Ecònom Arxiprest de Gumar, Ecònom de La Victòria i posteriorment Rector de Vallehermoso, fins que el 1927 torna a Mallorca i fou Adscrit a la parròquia de sant Nicolau, vivint al carrer dels Bastaixos. Comprà una caseta a El Molinar on hi passava els dies lliures i d’esbarjo. Nomenat Rector de l’oratori que hi havia a Can Pastilla i Capellà de les Religioses Carmelites. BOBM 1952, 420. Darder C0.