Vallès Oliver, Jaume

Tornar al llistat

Sencelles, 18/10/1907
Prev. 21/05/1932
Def. 23/07/1983
Començats els estudis eclesiàstics l’any 1926 entrà com Col·legial a La Sapiència. Participà en el Certamen amb els nº 1096 “Teoría del individuo, de la familia, de la sociedad civil y de la Iglesia en sus mutuas relaciones con explicación y comentarios sobre los documentos pontificios que hacen referencia a l’Action Francaise” nº 1097 “Unidad específica y de origen del hombre” Fou ordenat prevere dia 21.05.1932 i enviat com Vicari in Capite al Molinar. Molt treballà al Molinar defensant diferents esquerrans que no foren assessinats durant la guerra, si bé el cercaren a ell per matar-lo, però el poble el defensà. Fundà un equip de futbol i un grup de teatre. Dia 25.04.2008 li dedicaren un carrer: Carrer Rector Jaume Vallés. Quan dia 19.09.1940 aquella Vicari fou aixecada a la Categoria de parròquia d’ascens, Mn. Jaume en fou el primer Ecònom. L’any 1950 fou nomenat Ecònom de la parròquia de sa Pobla, on hi restà fins a la jubilació canònica que li arribà l’any 1974, retornant a Sencelles. BOBM 1983, 437. Darder V0030.