Tortell Pons, Francesc

Tornar al llistat

Palma, 01/01/1837
Prev. 07/04/1861
Def. 24/03/1902
Fou ordenat prevere dia 07.04.1861 Participà a les oposicions d’aquell mateix any i li pertocà la Rectoria d’Escorca, doncs el Concordat de 1851 havia suprimit l’antiga Col·legiata de Preveres, hi restà fins el 1887. L’any 1877 rebé el títol de Predicador de Su Majestad. Fou col·laborador de Mn. Alcover per a l’obra del Diccionari. De 1887 a 1899 fou el Rector de la parròquia de Binissalem, pertocant-li també la tasca d’Arxiprest interí. L’any 1999 passà de Rector a Sant Nicolau, on hi restà fins a la mort. Féu un bon grapat de sermons que posterioment foren publicats, entre ells el del Beat Ramon a Sant Francesc el 1896 i el de la inauguraciò de la carretera de Lluc el 12.09.1891. BOBM 1902, 121. Darder T0154.