Tomàs Siquier, Gabriel

Tornar al llistat

Búger, 29/11/1852
Prev. 16/03/1877
Def. 12/02/1924
Son pare era mestre d’escola i el seu avi era l’organer Gabriel Tomàs. L’any 1866 entrà al Seminari per fer els estudis eclesiàstics i anant avançant cap al Ordes Majors, dia 08.10.1874 feia el Títol de Patrimoni. Fou ordenat prevere dia 16.03.1877, començant l’exercici ministerial ajudant al Vicari del poble. Dia 01.08.1888 fou nomenat Vicari in Capite de Llubí. Juntament amb el seu germà Miquel participà en la peregrinació obrera a Roma l’any 1894 i el 1896 tingué la satisfacció d’inaugurar l’ermita de Llubí. Participà a les oposicions a Rectoria de l’any 1913 i aconseguí la Rectoria de la novella parròquia de Llubí, on hi romangué tota la vida. Morí a Llubí i romangué enterrat en el cementiri del poble, fins que en el mes d’Abril de l’any 2015 ses despulles foren traslladades al columbari que el Rector Guillem Feliu havia disposat en el temple parroquial. L’Ajuntament de Llubí dedicà el Carrer del Rector Tomàs. Darder T0071.