Servera Riera, Joan

Tornar al llistat

Son Servera, 30/11/1921
Prev. 20/06/1954
Def. 02/08/2001
Fou ordenat prevere dia 20.06.1954. Participà en el certamen del Seminari amb els treballs nº 1024, 1025, 1026, 1027 i 1029. Començà l’exercici ministerial com Vicari en la parròquia de Porreres. El 1956 arriba com Vicari a Petra. El 1958 era nomenat Ecònom de S’Alqueria Blanca, on aixecà la Rectoria. Hi romangué fins l’any 1968 que passa de Rector a Artà. Allà es jubilà el 09.07.1979 assumint de càrrec de Vicari de la parròquia nadiua. Publicà diferents articles en les revistes locals: Bellpuig, Sa Font, Cala Millor. Quan Mn. Bernat Julià publicà Cantos Religiosos, Mn. Joan li feu moltes traduccions del llatí al castellà i al català, com també algunes poesies seves foren musicades pel també seminarista, en aquells moments, Mn. Antoni Matheu i Mulet, ordenat el 1956. BOBM 2001, 371. Sunyer 376. Darder S0358.