Santandreu Galmés, Joan

Tornar al llistat

Petra, 29/09/1875
Prev. 21/09/1901
Def. 23/12/1930
Després d’haver fet els estudis al poble, passà al Seminari per fer els estudis eclesiàstics. Dia 12.02.1900 feia son Títol de Patrimoni. Fou ordenat prevere dia 21.09.1901 i aquell mateix any fou nomenat Vicari in Capite de Banyalbufar, on hi restà fins dia 04.04.1904. Aquí estant començà la tasca d’ajudar a Mn. Alcover en l’obra del Diccionari. Passà a Vilafranca com Vicari in Capite. Participà a les oposicions de Rector de 1913 i aconseguí la parròquia de Santanyí, on hi restà fins a la mort. Participà a les oposicions de 1920 i li pertocava la parròquia de Puigpunyent, però s’estimà més quedar a Santanyí. BOBM 1930, 652. Sunyer 283-289. Torrens II, 218-219. HdeC 1931, 48. Darder S0210.