Mateu Coll, Bartomeu

Tornar al llistat

Inca, 24/03/1933
Prev. 20/12/1958
Def. 21/02/2000
Fou ordenat prevere dia 20.12.1958. Participà en el Certamen amb els nº 647 i 708. Començà a exercir el ministeri en la parròquia de Sta.Margalida com Vicari fins que l’any 1963 fou nomenat primer Vicari de Consell i després ecònom de Mancor de la Vall, treballant fort ferm en les activitats apostòliques que anava fent la naixent Fraternitat Missionera del Verbum Dei. De 1967 a 1971 fou Rector de la recentment creada parròquia de la Mare de Déu de Lluc, a les vivendes de protecció oficial que duen aquest nom, al llindar del terme de Palma i Marratxí. Aixecà el temple i establí, mitjançant el futbol, forts vincles de la feligresia amb la parròquia. El carrer Rector Bartomeu Mateu encara el fa present en aquelles vivendes. De 1971 a 1978 fou Rector de Sineu, anys que prengué molta força el moviment de les Confraries de Setmana Santa. El 1978 passà a Muro com Rector i el 1988, a Muro estant, el nomenaren Rector de la novella parròquia de Sant Albert el Gran, a la Platja de Muro. Aixecà el nou temple que fou beneit pel Bisbe Teodor Úbeda dia 07.07.1991. De 30.12.1995 a 27.09.1996 tingué cura, com Rector, de la parròquia d’Ariany. Una aturada cardíaca li ocasionà la mort. BOBM 2000, 225-226. Darder M0342.