Mateu Amengual, Bernadí

Tornar al llistat

Mancor de la Vall, 18/01/1850
Prev. 19/09/1874
Def. 16/11/1917
Fou ordenat prevere dia 19.09.1874 Dia 11.03.1872 havia fet el Títol de Patrimoni. De 1876 a 1878 fou Vicari de Sencelles. Retornat a Mancor hi restà tota la vida com Adscrit a la parròquia, Rector de l’oratori de Santa Llúcia, Vicari de la parròquia i Notari Eclesiàstic de l’Arxiprestat. Començà la publicació (1893), en el col·leccionable “Católico Balear” , de la història del poble, que el 1914 fou reeditat en un volum: “Historia del pueblo de Mancor”. Deixà inèdit un seguit d’anotacions referents al santuari de Santa Llúcia. Fou corresponsal de l’Obra del Diccionari de Mn. Alcover. L’Any 1993 l’Ajuntament li dedicà el Carrer Historiador Bernadí Mateu de Turixant. BOBM 1917, 484 GEM, X, 353-354. Darder M0299.