Juan Rubí, Vicenç

Tornar al llistat

Palma, 07/08/1945
Prev. 19/03/1971
Def. 00/00/0000
Començà els estudis com a Blauet en el Santuari de Lluc, proseguint i fent els Vots en la Congregació dels MSSCC. Passà a Roma on obtingué la Llicenciatura en Teologia. Allà fou ordenat prevere el 19.03.1971. Mostrant bones aptituds per a la música, estudià al Pontificio Instituto di Musica Sacra de Roma i després d’uns anys en la Congregació, desenvolupant una gran activitat musical com a organista de l’escolania dels Blauets, passà al clergat secular. Dia 16.06.1988 fou nomenat Vicari de la parròquia de sant Sebastià. Dia 29.06.1990 passa, com a vicari, a la parròquia de sant Jaume. Dia 18.04.1992 sortia el Decret que l’incardinava a la diòcesi. Dia 14.11.1995 cessava de Vicari de sant Jaume, dedicant-se al servei dels diferents tanatoris de Palma i dirigint la Coral dels Antics Blauets, que ell mateix va fundar l’any 1980. Ha compost diferents peces tant de polifonia, com pianístiques i ha donat a la impremta: 2001 “Mn. Pere Josep Matas i Bover. Director i Compositor (1934-1998) pinzellada biogràfica”. GEM VII, 226.