Isern Perelló, Jordi Just

Tornar al llistat

Sa Pobla, 28/05/1855
Prev. 15/06/1878
Def. 01/01/1914
*Sa Pobla 28.05.1855 + Santurce (Puerto Rico) Maig 1914. Dia 31.03.1876 feia son Títol patrimonial per poder rebre les Ordes Majors i el 15.06.1878 rebia el presbiterat. En el mes de febrer de 1881 arriba a Puerto Rico, on el prevere felanitxer Joan Antoni Puig i Montserrat (1813-1894) n’era l’Arquebisbe i en el mes de Maig era nomenat Vicari de Añasco. En el mes de febrer de 1882 era nomenat Vice Rector i Catedràtic de Llocs Teològics del Seminari de Puerto Rico i en el mes d’Agost, sense deixar aquests càrrecs, era nomenat Secretari de Cambra i Govern. El 1884 acompanya el bisbe Puig a Madrid per prendre possessió de l’escó de Senador i obtingué el títol de Dr. En Teologia i en Cànons al Seminari Central de Toledo. El 1913 era Rector de la parròquia de San Mateo de Santurce. Dia 11.04.1914 feia testament deixant la casa que tenia al Carrer sa Plaça de Sa Pobla, a l’ermita de Crestatx. Havia aixecat l’església parroquial de Santurce i un Convent per a les Religioses Carmelites. Revista sa Marjal Tom VI,106-109. Fiol 496.