Adrover Bauçà, Gabriel

Tornar al llistat

Felanitx, 22/08/1894
Prev. 22/12/1917
Def. 16/07/1975
Estudiant al seminari presentà el certamen nº 58 Prevere 22.12.1917 passant a exercir el ministeri a la Vicaria de Cas Concos, on construeix el temple que esdevindrà parròquia l’any 1934. L’any 1943 li fou donada la Creu Pro Ecclesia et Pontifice. L’any 1951 passà a regir la parròquia de Porreres on hi restà fins el 1968. Començà /1954) la publicació, que encara perdura, del full informatiu “Semilla” i dia 14.01.1954 dirigí la gesta de fer la nova carretera a Montision, gesta que encara perdura en la memòria del poble. Morí a Felanitx el 16.07.1975 BOBM 1975 pàg. 234 L’any 2015, a les festes de Porreres, ha estat presentada la seva bioografia: Mossèn Gabriel Adrover i Bauçà (1894-1975) escrita pel Sr. Andreu Gabriel Veny i Miró. BOBM 1912, *21, *23; 1916, 78; 1917, 43; 1918, 51; 1919, 493; 1918, 418, 420; 1948, 98, 505; 1951, 341, 361; 1954, 240.