Galmés Galmés, Mateu

Tornar al llistat

Sant Llorenç, 04/07/1925
Prev. 26/06/1949
Def. 09/04/2005
Acabats els estudis eclesiàstics fou ordenat prevere dia 26.06.1949 i enviat com a vicari de Puigpunyent per tenir cura del lloc de Galilea, hi restà fins el 1951 que anà de Vicari a Els Dolors de Manacor fins el 1956. 1956-1968 Rector d'Artà. Fundà el Casal de Colònies de la Colònia de Sant Pere. Fundà la revista Bellpuig. 1968-1982 Rector Arxiprest de Manacor. Centre Mn. Alcover, Escola parroquial, Capella de Manacor, Festa de Sant Antoni. El 1982 fou jubilat, però dia 23.05.1984 fou nomenat Ecònem de Cala Millor. De 1985 a 1988 fou l'Ecònem i Arxiprest de Santa Creu. El 1988 torna a Manacor i té cura de Fartàritx. L'any 1997 Antoni Tugores publicà la seva biografia: “Don Mateu. El paisatge d'una vida”.