Roig Prohens, Andreu

Tornar al llistat

Campos, 12/02/1880
Prev. 23/09/1905
Def. 04/05/1955
Fou ordenat prevere dia 23.09.1905. Dia 30.11.1903 feia Títol de Patrimoni per poder rebre els Ordes Majors. Dia 25.10.1904, essent Sotsdiaca, guanyà les oposicions de Salmista de la Seu i allà quedà Adscrit per tota la vida. De 1909 a 1912 fou el Mestre de capella de La Seu. Fou professor de llatí en diferents Acadèmies palmesanes. Escriví gran quantitat de “Codolades”. 1925 “L’Adoració dels tres Reis d’Orient” que fou musicada per Mn. Bernat Salas; 1927 “Pastorells” 1934 Codolades mallorquines. 1937 “El fill pròdig”. Deixà inèdites: Un jove que es perd de vista; L’avarícia d’un usurer; Voler i no poder; la romeria de la Bonanova; La veritat sempre sura; De l’orfe seràs ajuda. GEM XIV, 360. Reus II, 220. AC 1652. Darder R0371.