Ripoll Llinàs, Joan

Tornar al llistat

Palma, 01/01/1853
Prev. 21/12/1877
Def. 02/11/1902
Començà els estudis eclesiàstics al Seminari i dia 19.01.1873 entrava al Col·legi de La Sapiència. Dia 08.10.1874 feia el Títol de Patrimoni per poder passar als Ordes Majors. Dia 21.12.1877 era ordenat Prevere. L’any 1888 entrà al BSAL ten int el nº 006. Aconseguí el Títol de Mestre de primer ensenyament, Batxiller en Arts i Teologia i Llicenciat en Dret Canònic L’any 1883 participà a les oposicions a Canonge Doctoral. De 1886 a 1887 fou Ecònom de la parròquia de Sant Jaume i havent participat a les oposicions de 1887 tragué la Rectoria de Sineu, on l’anterior Rector havia ampliat el temple parroquial i a ell li pertocà completar-ho: trona, casa santa, endomassada. Fou col·laborador de Mn. Alcover per a l’obra del Diccionari. BOBM 1902, 367. III Certamen de Sineu (1941) Biografia del Rv.Dr. D. Juan Ripoll Llinàs. Darder R0228.