Pujol Miquel, Gabriel

Tornar al llistat

Muro, 24/08/1849
Prev. 10/06/1876
Def. 11/12/1924
La vida sacerdotal del benemèrit Joan Garcia i Berrocal, Rector de Muro de 1853 a 1886 li despertà la vocació a l’estat eclesiàstic, per això entrà al Seminari. Dia 27.03.1874 feia son Títol de Patrimoni i dia 10.06.1876 era ordenat prevere en el Monestir de Santa Elisabet. Restà a Muro ajudant a la parròquia i dia 02.06.1878 era enviat a Llubí com Vicari in Capite d’aquell lloc. Engrandí aquella església afegint-hi dues capelles per banda i el nou presbiteri. L’any 1886 deixa Llubí per passar a Alaró com Ecònom. Participa a les oposicions a Rectoria i li pertocà la de sa Pobla, a la qual entrà en el mes d’Abril de 1887. Ocuparà el càrrec fins a sa mort. Tingué el goig d’acompanyar al jove Antoni Aguiló Valls al Seminari i rebre’l com Vicari. Dia 13.01.1923, degut a la vellesa, li fou donat, com Regent, el prevere pobler Antoni Palou. Morí BOBM 1925, 12. L’any 1969 Mn Antoni Aguiló i Valls donà a la impremta. “Semblanza del Rdo. D. Gabriel Pujol y Miquel Párroco de la Villa de La Puebla”. Reeditat el 2010 “Semblança del Rvd. D. Gabriel Pujol i Miquel Rector de la Vila de sa Pobla”. Darder P0537