Puigserver Jaume, Agustí

Tornar al llistat

Lloret de Vistalegre, 21/08/1866
Prev. 14/03/1891
Def. 16/12/1927
Estudiant al Seminari moriren els pares i quedà havent de tenir cura d’un germà. Dia 17.07.1889 feia el Títol de Patrimoni. El 1878 es fundava a Llucmajor la novella Congregació Religiosa que esdevindrà la TOR. En el mes d’Agost de 1887 hi ingressava i com religiós fou ordenat prevere dia 14.03.1891. Féu els estudis de Magisteri i l’any 1891 ja exerceix com Director del Col·legi que els P. Franciscans regentaven a Llucmajor. L’any 1897 fundava el Centre Catòlic de Llucmajor. L’any 1901 deixava els P.Franciscans i s’incardinava a la Diòcesi, seguint dirigint l’escola de Sant Bonaventura fins l’any 1903. Fou nomenat Mestre interí de Sant Joan, regentant aquella escola fins que l’any 1910 passa a Inca i d’aquí a Berlanga del Duero, Alberín, Gesta, Margalet fins que l’any 1916 pot retornar a Mallorca com mestre a Biniali, on morí. BOBM 1927, 339. L’any 1935 L’Ajuntament de Lloret li dedicà un carrer i dia 14.07.1989 fou declarat Fill Il·lustre VVAA. Mossèn Agustí Puigserver un llorità insigne. Ajuntament de Lloret 2003 GEM XIV, 54. HdC 1927, 191. Darder P0511