Pastor Parera, Bartomeu

Tornar al llistat

Manacor, 01/01/1866
Prev. 14/03/1891
Def. 04/02/1928
Fets els estudis primaris a Manacor passà al Seminari per fer els estudis eclesiàstics i dia 29.11.1889 feia Títol de Patrimoni per poder arribar als Ordes Majors. Fou ordenat prevere dia 14.03.1891, restant al servei de la feligresia manacorina fins que el 1896 passà com Vicari in Capite a Son Servera, on hi romangué fins el 1907. Dia 27.08.1905 es feia, per mans del Bisbe Campins, la benedicció de la primera pedra del nou temple parroquial que l’arquitecte Joan Rubió i Bellver havia projectat per aquella parròquia. Són anys que També Col·labora amb Mn. Alcover per a l’obra del Diccionari. L’any 1907 Mn. Bartomeu deixava Son Servera per retornar a Manacor on acabà el seus dies. BOBM 1928, 287. HdC 1928, 46. Darder P0132.