Pascual Massanet, Joan

Tornar al llistat

Manacor, 07/10/1872
Prev. 24/09/1898
Def. 29/08/1953
Fou ordenat prevere dia 24.09.1898 quedant Adscrit a la parròquia de Manacor. Dia 16.06.1896 havia fet Títol de Patrimoni juntament amb el seu germà Bartomeu. Dia 11.05.1904 demanava permís per anar a Buenos Aires, passant a exercir el ministeri en la diòcesi de Santa Fe. El 1909 era el capellà del poblado General Alvear, el 1914 de Echevarría. El 1916 de Estancia san Simón, passant després per Estación Ramos Otero, Teniente Cura de Pohuajó, Teniente Cura i encargado de Tres Arroyos, Cura Vicario general de Alvear, Soladillo, Miramar i General Rojo. L’any 1929 torna a Mallorca i és Adscrit en la parròquia de Manacor i l’any 1936 reb el càrrec de Primatxer. En l’avinentesa de la derrota del General Bayo a Porto Cristo (1936) féu i musicà uns Goigs al Sant Crist, com també un Himne a Sant Miquel. A Buenos Aires estant publicà 1922 “Miramar en el trigésimo aniversario de su Iglesia 1891-30.11.1921” i a Mallorca estant publicà 1946 Vida de san Antonio el Grande. Féu un substanciós donatiu per a les obres del Nou Seminari. BOBM 1953, 356. Fuster Valls, 372. Fiol 784. Darder P0108