Palmer Verger, Gabriel

Tornar al llistat

Palma, 00/10/1872
Prev. 08/06/1895
Def. 28/02/1949
Començats els estudis eclesiàstics l’any 1888 entrà a la Sapiència. Dia 13.08.1894 va fer Títol de Patrimoni i dia 08.06.1895 fou ordenat prevere. Passà a París per ampliar estudis i el 1897 es doctorà en Dret Civil i Canònic. El 1900 es llicencià en Teologia al Seminari de Toledo. Dia 04.08.1902 fou nomenat Capellà Honorari de número de Sa Majestat. L’any 1911 fou nomenat Canonge Arxiprest de Placència (Extremadura) i Vicari General de la Jurisdicció Palatina. Professor de la Reial Acadèmia de Jurisprudència. Col·laborà en l’obra “Biografia de los jurisconsultos espanyoles”. A París creà la Missió Espanyola, fundada sota el patronatge d’Alfons XIII, que li valgué la Medalla de Santa Joana d’Arc. El 1942 Pius XII el nomenà Protonotari Apostòlic i l’Ajuntament de Palma el proclamà Fill Il·lustre i li dedicà un carrer: Carrer Monsenyor Palmer. BOBM 1949, 165. GEM XII, 327. Herrero García, V. Bosquejo biográfico (1944). HdC 1943, 10. Darder P0036.