Mir Noguera, Miquel

Tornar al llistat

Palma, 01/01/1841
Prev. 01/01/1858
Def. 29/12/1912
L’any 1858 professà en la Companyia de Jesús. Fou ordenat prevere a Anglaterra el 1868. Exercí diferents càrrecs i en diferents llocs com Jesuïta i l’any 1891 deixà la companyia, s’incardià a Mallorca, establint la seva residència a Madrid. Dia 09.05.1886 fou nomenat Membre de la Real Academia de la Lengua. És autor d’un seguit d’obres de Teologia, Ascesi i altres temes que foren traduïdes al francés, anglès i alemany. També publicà 1896 Los Jesuitas de puertas hacia afuera en la Companía de Jesús. 1913 Historia interna documentada de la Compañía de Jesús, inclosos ambdós a l’Índex de llibres prohibits per la Inquisició. Morí a Madrid deixant la seva biblioteca a la Biblioteca Episcopal de Mallorca. Dia 04.01.1913 li feren solemne funeral a la Seu i la Ciutat de Palma el declarà Fill Il·lustre. BOBM 1912, 367. GEM. XI, 41.