Mesquida Oliver, Joan

Tornar al llistat

Felanitx, 31/01/1901
Prev. 14/06/1924
Def. 05/05/1959
Fou ordenat prevere dia 14.06.1924. Dia 12.09.1923 féu Títol de Patrimoni. Exercí el ministeri a Felanitx i l’any 1930 passa a Argentina. De 1930 a 1936 fou Rector del poble Coronel Pringles. Durant 22 anys (1936-1959) fou el Rector de la parròquia de Sta. Teresa del Niño Jesús de Bahía Blanca. Edificà capelles ampliant l’acció pastoral de la parròquia mare, Aixecà col·legis per fomentar la cultura dels seus feligresos i bastí un nou i espaiós temple parroquial que fou beneït l’any 1957. L’any 1959 fou nomenat Canonge d’aquella diòcesi i allà moria dia 05.05.1959. Mai deixà de tenir relacions amb els seus condeixebles sobretot amb Mn. Bartomeu Quetgles i Gaià i Mn Francesc Paieres i Mulet en una carta els diu: La vida parroquial aquí és per viure pobre i cansat, encara que no cansat de servir Déu”. el 1959 fou nomenat Canonge de la Catedral, però la mort l’aglapí abans de prendre’n possessori. BOBM 1959, 220. Fiol, 644. Rosselló VIII, 326. Darder M0460.