Álvarez i Lara, Rafael
  Castillo de Locubín (Jaén), 10-10-1902
  Prev. 27-07-1927
  Def. 15-12-1996
  A la Universitat de Comillas (Santander), es llicencià en Filosofia (1921), Teologia (1926) i Dret Canònic (1928). Ordenat prevere el 27.07.1927 fou nomenat Vicari de la parròquia de El Sagrario (Jaén) i professor de Matemàtiques i Grec al Seminari. L’any 1930 es crea una nova parròquia a Linares, barri de miners, i en fou anomenat Rector. Fou l’únic Rector no martiritzat en la guerra de 1936 ja que els feligresos l’alliberaren. El 1939 fou nomenat Rector i Arxiprest de Linares, reconstruí els temples, organitzà l’Acció Catòlica, Professor i Director de l’Institut. L’any 1943 fou nomenat Bisbe de Guadix, on hi romnagué fins l’any 1965, que fou nomenat Bisbe de Mallorca, on féu l’entrada dia 27.05.1965. Hagué de posar en marxa tota la renovació promoguda pel Concicli Vaticà II. Comprengué que la Mallorca turística que hi havia no era per a ell i presentà la dimissió, que li fou acceptada. Es despedí de Mallorca dia 27.02.1972 retirant-se a Almería vivint com “un cartujo externo” fins que li arribà la mort dia 15.12.1996. Fou enterrat en la Cartoixa de Jerez. GEM I pàg. 140; Mairata pàg. 659-666 BOBM 1965, 170-202; 1997, 9-42 Gómez Amescua, Leovigildo. Rafael Álvarez Lara Obispo de Guadix y Mallorca.Un hombre de Dios. Guadix 2012.